07.11.2010

Projekt Archiwum Polskiego Haiku


Jestem w trakcie realizacji projektu, którego celem jest stworzenie miejsca, zawierającego możliwie najwięcej informacji dotyczących haiku. Blog HAIKU DIRECTORY stanowi przestrzeń, w której planuję umieścić między innymi bazę polskich haiku. Przyczyni się to do łatwiejszego dostępu do współczesnych utworów, oraz pozwoli zatrzymać tę minimalistyczną poezję dla przyszłych odbiorców. Kształt archiwum będzie przypominał elektroniczną bibliotekę, która byłaby budowana latami.

Zwracam się zatem z prośbą do wszystkich osób piszących haiku, aby przysyłali mi swoje gdziekolwiek opublikowane utwory (wersje polskie i obcojęzyczne) na adres lechszeg@gmail.com.Wasz udział w tym przedsięwzięciu jest niezbędny, gdyż tylko w ten sposób może powstać znaczący nie tylko dla Polaków zbiór poezji haiku. Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich chętnych.

Projekt zostanie zrealizowany tylko w przypadku, jeśli wzbudzi zainteresowanie szerokiego grona autorów.

Uprzejmie proszę o dzielenie się uwagami dotyczącymi powyższego zamierzenia.

2 komentarze:

 1. Podjąłeś się Leszku niesamowitego zadania.
  Szczerze podziwiam Twój zapał. Oby starczyło go jak najdłużej! Na dzień dzisiejszy widzę już opasłe tomiska.
  Pamiętam ile mnie kosztowało zebranie utworów z 2009r.
  No, a gdzie lata poprzednie?
  Dlatego też przyłączam się do prośby Leszka i proszę Wszystkich polskich haijinów o nadsyłanie swoich opublikowanych utworów.

  Leszku,
  powodzenia!

  Magda :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za poparcie tego pomysłu.:-)

  Madziu, od sześciu lat kolekcjonuję materiały i różne informacje o haiku i jego teorii. Nadszedł już odpowiedni moment, bym uczynił z tego potężną bibliografię.

  Zapisałem setki fiszek z informacjami zaczerpniętymi z opasłych tomów Polskiej Bibliografii Literackiej.

  "Do roku 2000 opublikowano 45 roczników bibliografii (za lata 1944.1945-1988) w tradycyjnej formie książkowej; w roku następnym ukazała się bibliografia za rok 1989 - po raz pierwszy w formie elektronicznej (CD-ROM). Aktualnie trwają prace nad rocznikiem 1990."

  Mając również setki tysięcy linków, muszę je posegregować, sprawdzić, czy są nadal aktualne. Dla jednej osoby - prawie Syzyfowa praca. A jest tyle baz, do których chciałbym jeszcze zajrzeć.;-)

  Można tylko pozazdrościć Amerykanom i Japończykom, że posiadają organizacje, które zajmują się (i przejmują się) takimi aspektami haiku (AHA, The Haiku Foundation i wiele innych).

  A Archiwum Polskiego Haiku to jedynie część mojego zamierzenia, które to Archiwum,
  bez zaangażowania wszystkich polskich autorów haiku, nie ma szansy na powstanie.

  A zaangażowanie to polegałoby jedynie na tym, by skopiować swoje opublikowane haiku i przesłać na wskazany adres e-mailowy.

  Czy ten projekt nabierze realnego kształtu?

  Zobaczymy.

  Jeszcze raz, Madziu, dziękuję za to, że chciałaś mój post skomentować.

  Pozdrawiam,
  Leszek

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.