27.07.2011

SEN O JAPONI - wystawa fotografii

Wersja w j. polskim
The English version  in next postFilharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

oraz

Nieformalna Otwarta Grupa Przyjaciół i Miłośników
Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu

wystawa fotografii:

Sen o Japonii

Honorowy patronat nad wystawą

 
Ambasada Japonii w Polsce  Foyer Filharmonii
26 VIII 2011r.godz. 19.00
16 IX 2011r.godz. 19.00
Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5,
20-029 LublinJaponia z pogranicza jawy i snu, to seria obrazów Agnieszki Łobody. W pracach dominuje oniryzm. Przestrzeń nawiązuje do wizji sennych, a autorka umieszcza w niej różne figury z ich symbolicznymi wieloznacznościami, niedopowiedzeniami i otwartą kompozycją.


Samuraje i Gejsza-Demon, to seria fotografii Rafała Stęgierskiego, inspirowana japońską legendą o księciu Hizen, jego wybrance O Toyo i wojowniku Itô Sôda. Ponownie rzeczywistość ma kształt snu, tym razem sen jest koszmarem. W tej umownej przestrzeni zacierają się związki przyczynowo-skutkowe i logiczne następstwa wydarzeń.
Zaczarowany ogród … w stylu japońskim, to cykl fotografii na których realizm miesza się z magią. Autor fotografii – Artur Łazarz, odwołuje się do wyobraźni, nawiązuje do mitów i bajek z dzieciństwa ale opowiada już własną historię. Bardzo wyraźny jest tu topos ogrodu przedstawiony w sposób i dosłowny i przenośny i metafizyczny. Przed widzem otwiera się przestrzeń nieznana ale pełna harmonii … tylko kto wie czy to zdarzyło się naprawdę?


zaczarowany ogród...
po drugiej stronie lustra
mieszkają snySeria foto-haiga, to przestrzeń w której magia słowa łączy się i miesza z magią obrazu. Autorką wierszy haiku jest Dorota Pyra. Fotografie origami wykonał Artur Łazarz. Tłumaczenie haiku na język japoński: Radosław Bolałek i Matayoshi Haraguchi. Opracowanie graficzne całej serii jest dziełem Agnieszki Łobody. Tłumaczenia haiku na język angielski: Lech Szeglowski.

sucha gałązka
po odfrunięciu wróbli
znów nieruchomaNieformalna Otwarta Grupa Przyjaciół i Miłośników Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu skupia ludzi, którzy preferują aktywny i twórczy styl życia, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, tworzą sztukę inspirowaną Dalekim Wschodem. Posiadają umiejętność swobodnego wyrażania własnych myśli i idei. Ich twórczość nacechowana jest wyobraźnią. Swoje prace adresują do ludzi otwartych na nieklasyczne i niekonwencjonalne podejście do fascynującej kultury i sztuki Japonii i Dalekiego Wschodu.

Dorota Pyraz wykształcenia nauczycielka przedszkola i plastyczka; mieszka w Gdańsku. Pisze haiku, oraz tworzy foto-haiga, łącząc haiku z obrazem fotograficznym. Jej utwory można znaleźć na polskich i zagranicznych stronach internetowych, jak i w wydawnictwach papierowych. W 2009r. zdobyła główną nagrodę - grand prix na prestiżowym konkursie haiku The 2009 Shiki Special Kukai Contest w Japonii. W tym samym roku opublikowała swój pierwszy tomik poezji "Lodowy księżyc". W Nieformalnej Otwartej Grupie Przyjaciół i Miłośników Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu od maja 2009r.


Lech Szeglowskistudiował filologię polską i logopedię, tym samym zdradzając swoją inną pasję - matematykę. Od wielu lat pisze, sam nazywając to notowaniem. W wolnych chwilach tłumaczy haiku przyjaciół i znajomych na j. angielski. Jednakże jego zainteresowanie haiku wiążę się przede wszystkim z teorią tego japońskiego gatunku poetyckiego. Pod koniec 2010 r. rozpoczął realizację projektu "Haiku Directory"- obszerną bibliografię haiku. Dołączył do Grupy w październiku 2010 r. ale początki współpracy datuje się na sierpień 2009 r.

Agnieszka Łoboda z zawodu i z zamiłowania grafik komputerowy. Zajmuje się grafiką użytkową, grafiką stron WWW i przygotowaniem materiałów dla małej poligrafii. Interesuje się kulturą i sztuką Japonii. Jest autorką licznych grafik i serii foto-haiga. W Nieformalnej Otwartej Grupie Przyjaciół i Miłośników Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu od marca 2008r.

Rafał Stęgierskiwykładowca UMCS w Lublinie, informatyk, pasjonat fotografii, interesuje się historią okresu wczesnego średniowiecza, głównie zwyczajami Słowian i Wikingów. Pisze blog poświęcony fotografii, przede wszystkim technicznej stronie tego medium. Fascynuje się kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu. W Nieformalnej Otwartej Grupie Przyjaciół i Miłośników Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu od czerwca 2009r.

Artur Łazarzmieszka i pracuje w Kraśniku. Interesuje się fotografią artystyczną i grafiką komputerową. Tworzy obrazy inspirowane Japonią, surrealizmem i realizmem magicznym. W 2008 r. założył Nieformalną Otwartą Grupę Przyjaciół i Miłośników Kultury i Sztuki Dalekiego Wschodu. Odpowiada za prezentowane treści i kierunki dalszego rozwoju oraz koordynuje i finansuje prace Grupy.

(Autor tekstu: Artur Łazarz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.